Членовете на ЕС не трябва да вземат пример от Великобритания и да се отказват от „европейската идея”, пише Tagesspiegel. Поводът е, че все повече жители се разочароват от политиката на Брюксел.
Резултатите от допитването в 8 европейски държави, проведено от Берлинския институт за политически изследвания Policy Matters, показва, че гражданите на 5 държави виждат в членството в ЕС повече недостатъци, отколкото преимущества. Към тях се отнасят Чехия, Швеция, Италия, Холандия и Франция.
 
Според данни на Фонда „Бертелсман”, от ЕС са недоволни 72% от европейците. Това са резултатите от допитването на 12 000 души във всичките 28 страни-членки на организацията.
 
За да се разберат причините за прохладното отношение към ЕС е достатъчно да се погледне статистиката за безработицата. Според автора на публикацията, последствията от глобализацията довели до загуба на работни места, извеждане на производства и повишаване на конкуренцията при наемане на работа за сметка на притока от трудови мигранти.
 
„Именно в това се заключава причината, заради която британците решиха да напуснат ЕС” – отбелязва авторът на материала.
 
Въпреки това останалите страни от Европа не трябва да следват техния пример. „В какво може да се превърне разпадането на ЕС, което може да се случи заради националния егоизъм на отделните държави, става очевидно, ако се погледне географската карта. От тази гледна точка Европа не е нещо друго освен апендикс на Русия” – пише Tagesspiegel.
 
Само Евросъюзът като рамкова конструкция може да обедини малките в световен мащаб страни и да станат фактор на силата, е уверен авторът на статията.
 
„В глобален план всяка отделна държава от 28 члена на ЕС нищо не представлява” – обобщава той.
 
Превод и редакция: БЛИЦ