Русия е страна, в която лесно може да се попадне: ускорените процедури в московските летища позволява на пътниците без бавене да се отправят към центъра на града и хотелите, пътят до които отнема не повече от час. Както обаче пише American Thinker, макар да е лесно да се влезе в Русия физически , никак не е лесно да се разгадае тя от политическа гледна точка.
Сега под ръководството на Владимир Путин Русия става все по-автократична, но не може да се нарече копие на сталинския Съветски съюз. По улиците на Москва не са останали никакви напомняния за Сталин, но с Ленин някои неща са свързани – например край Червения прощад все още стои голям паметник на Карл Маркс.
 
Русия остава загадка и все още изпитва трудности при примиряването с миналото. За пример служи паметникът „Соловецки камък”, поставен в памет на жертвите на тоталитаризма. По ирония на съдбата паметникът е разположен на Лубянския площад срещу сградата, където в периода между 1954 и 1991 г. се разполагала бившата КГБ.
 
Важен фактор в съвременна Русия е растящата роля на Руската православна църква и нейния фактически съюз с властта. През февруари Московският патриарх Кирил нарече Путин чудо Божие. American Thinker пише, че Путин може да не е богоизбран управител на Русия, но той сключи съюз с РПЦ и извлече от това политическа полза.
 
Ярка илюстрация на тези политико-религиозни отношения, според изданието, е церемонията на 4 ноември 2016 г., когато Путин откри 56-метрова статия на покръстителя великия Княз Владимир. Той обединил страната и одържал много победи над външните врагове.
 
Администрацията на Тръмп е добре осведомена за тежкото състояние на руската икономика, зависима от цената на нефта и ограничена от западните санкции. Тя следва да признае сериозните проблеми, които олицетворява РФ: от стремежа да увеличи експорта на оръжие до разполагането на ядрени ракети с близко действие.
 
Превод и редакция: БЛИЦ